Home
About CF
Screenshots
Free Demo
Order
Press
News
Multiplayer
Competitions
Discussion
Downloads
FAQ
CFEdit
OcadConvert
The Library
login:
pw:
Rhys
Country:
United Kingdom
Club:
ShUOC
Email:
you must log in
Ranking:
Races Run:
409
Races Created:
4
Upload Limit:
6 mb (
?
)
Recent Races
Race Title
Rerun #
Time
Place
FAST SPRINT
dnf
Graythwaite Test
dnf
Skien OK supersprint
4:07
44 / 115
OCAD: River-Sprint (Day 3)
dnf
OCAD: River-Sprint (Day 2)
9:29
69 / 142
OCAD: River-Sprint (Day 1)
10:07
43 / 168
Long Sprint
22:42
23 / 98
Who's the best climber in CF?
3:39
56 / 128
Sprint
13:46
26 / 89
Ocad Sprint
15:00
35 / 140
OCAD: Genk Sportcentrum 2
20:24
34 / 126
OCAD: Genk Sportcentrum
16:01
54 / 161
Jimmys 4-days. Day 4-Night
28:23
37 / 87
Jimmys 4-days. Day 3-Short
15:36
68 / 122
Jimmys 4-days. Day 2-Middle
18:50
18 / 115
Jimmys 4-days. Day 1-Short
2
12:44
47 / 157
Isfallet Antarctica (real map)
dnf
Formel 1
7:08
12 / 152
Short Winter-race
dnf
sprint tour [2]
dnf
sprint tour [1]
26:00
61 / 143
greendesert [sprint]
dnf
Ishavet-West
8:48
55 / 146
Real map: Short Sprint
10:53
102 / 173
LO-Sprinten
dnf
Ocad map 3 days - Stage 3
16:15
71 / 112
Ocad map 3 days - Stage 2
12:06
69 / 130
Ocad map 3 days - Stage 1
16:49
106 / 145
Swim Option
23:13
24 / 91
Micr.o
14:00
56 / 129
Sprint.*Dark Controls*. OCAD.
dnf
Sprint for it!
20:47
62 / 164
SPRINT!
dnf
Sydney Sprints...NEW!!
36:29
31 / 90
Old Capen Sprint
14:27
16 / 101
MICRO-O
29:46
32 / 88
Capen Bluff :D
dnf
Classic pineforest race
49:20
29 / 101
OCAD - Orient Island Middle
24:47
22 / 109
OCAD Map
11:12
34 / 114
LITCHFIELD Route choice
11:41
24 / 101
middle
dnf
Ishavet East
dnf
Middledistance!
dnf
Ocad Long/Middle dist (correck)
37:25
57 / 90
SPrinT :D
9:28
32 / 119
Moraine Sprint, 2km
dnf
OCAD Short Middle
25:33
90 / 131
Sprint
5:29
26 / 73
Sprint On The Inromap
dnf
Great Sayleshamtowne Park Short
29:38
18 / 89
Northern Walpolewood
9:04
45 / 85
Sprint on the intromap
5:53
66 / 90
Spring fort som fan
dnf
Pederstate Forrest
19:32
69 / 116
short race
12:52
19 / 117
Short ocad
9:35
67 / 160
OCAD Short distance.
dnf
sprint!
13:07
26 / 124
W Pomariatown
21:08
31 / 94
Strange OCAD Sprint
dnf
Rehoboth Middle
dnf
Sprint
dnf
SUgis Sprint
12:31
26 / 97
Little Haymarketville
dnf
OCAD Map Sprint
dnf
Somerburg CliffS
dnf
Pour vous faire chier !
4:45
22 / 168
Another OCAD-map
20:15
41 / 137
Ski O sprint
22:59
22 / 149
straight
2
dnf
Random Sprint
8:04
49 / 128
OCAD Map: Halloween Fright Night
2
24:51
47 / 172
Wintertime middle
dnf
Elefantmap
2
14:50
88 / 184
Sprint
2
11:05
61 / 177
Griggsburg
2
dnf
OCAD Map: Candy Sprint
2
dnf
Old Fordham sprint
2
dnf
Real map test
dnf
RUN RUN RUN!!! (swe)
18:19
27 / 92
Siitama Middle
30:08
15 / 101
Vattula Middle 2
38:46
7 / 85
braintreeford
20:46
23 / 75
Hepburn Springs
42:01
38 / 86
WATERTOWN NIGHT
38:04
9 / 38
Fellburg short distance
16:29
43 / 86
Charlesford Diggings FIXED
42:12
29 / 70
Charlesford Diggings
dnf
UPper Boston Cliffs
dnf
North Madisonwood Lake
dnf
night-o
30:45
9 / 45
An orienteering race:)
dnf
Mit, park o
dnf
Creswick Forest NightO
dnf
Forest Village night
40:50
19 / 63
Hive Rock Sprint
2
10:49
38 / 184
Vahajarvi 2 Sprint
16:18
45 / 122
Longqood ponds
dnf
Bristol
30:43
20 / 80
Chasterborougs middle
dnf
Atland Ridge
2
19:34
51 / 122
Devils Hill Sprint
13:33
53 / 123
Kaapunki
18:40
36 / 107
Sprint
dnf
2
dnf
Medwaywood Woods
51:23
25 / 68
Middle distance
dnf
South Revereford Classic
11:09
12 / 99
Roxbury Heights
13:02
15 / 99
Tremontburg Day 3 - Micro-O
11:26
23 / 83
South Revereford
14:00
11 / 79
Ronneby Solhojden sprint
11:02
41 / 105
Gunstock sprint
19:55
15 / 95
Tremontburg Day 2 - Classic
79:13
5 / 36
Ronneby Solhojden intro
5:18
11 / 121
Tremontburg Day 1 - Sprint
19:55
26 / 112
sprint
dnf
Butterfly nightsprint
dnf
Tillman Sprint
18:22
14 / 107
Winchester Middle
dnf
NIGHT SPECIALISTS??????
89:22
13 / 49
Medwayburg
80:36
18 / 49
Brookline Middle
40:00
32 / 83
Savinville
46:35
18 / 74
Shermanburger Sprint
10:30
18 / 138
Hornliskogen
12:52
38 / 114
Siitama sprint
13:19
9 / 122
THE GREEN NIGHT
dnf
NOrthern Fell TOwnship
71:52
5 / 37
Norwoodborough
24:06
19 / 114
Mount Tappanborough middle
33:29
15 / 72
Auburntown River sprint
18:15
19 / 94
Sprint
dnf
Bedders World Cup Classic
dnf
Bedders World Cup Middle
dnf
Bedders World Cup Sprint
19:02
7 / 100
Punching test
2:40
14 / 116
South Hooksett-Middle
dnf
Eastern Pawtucket Sprint
16:33
26 / 97
Sprint
22:10
11 / 95
Auburn "Steeps" Sprint Series #
10:11
17 / 105
Auburnwood-Night-Sprint
9:58
13 / 83
Mattapanford
dnf
Kelsey Kerridge Sprint 2
8:01
27 / 101
U/O British CF Classic Champs
dnf
Easiest CF Course Ever
4:45
53 / 113
U/O British CF Sprint Champs
25:23
12 / 104
Forest Village middle
32:39
23 / 90
North Lechmerevilleton
dnf
Park-O
32:59
12 / 119
Forest Village sprint
12:17
33 / 115
BOSTENBERG MIDDLE/LONG
45:57
23 / 66
The Battle Of Sutherland River
71:19
16 / 63
Arse
30:29
41 / 77
Northern Packardberg
13:17
17 / 100
RC
26:53
42 / 87
The Dell
21:41
35 / 94
Tappanton short middle
16:54
26 / 101
Tremontburg
21:57
30 / 85
Sprint
4:21
46 / 133
Speed test terrain
6:50
48 / 123
Speed test clear
4:06
3 / 128
Butterfly loops (Malden)
90:18
16 / 73
Noretjern 2
dnf
Grafton Middle Distance
32:50
29 / 80
Les Aoles - day 1
11:22
38 / 104
2
10:14
17 / 126
Braintreeford sprint
12:05
39 / 94
Tappaton sprint
11:15
32 / 106
Steinbruch
dnf
Intro (night)
12:24
17 / 81
Pleasantland
39:57
34 / 74
Skrattan Park Sprint
10:00
26 / 104
LITTLE FORDHAMWOOD PARK NIGHT
dnf
Fenwood-Sprint
dnf
Martin Gorge
dnf
Mt. Everett Farm
19:51
19 / 86
Running Speed Test
8:28
41 / 92
Reverfieldwood- Night
dnf
Alewifelanf- Long
80:09
17 / 46
Braintreeham Sprint
7:22
47 / 88
South walkburg long
dnf
Forestchen day1 (updated)
23:15
17 / 92
Forestchen day2
8:55
26 / 93
Forestchen day1
dnf
Dark Side Of The Moon
dnf
2
12:07
57 / 140
Pyttensprinten
dnf
Eastern Arlingberg National Park
19:40
11 / 76
Vahajarvi sprint 2b
18:53
36 / 96
Brigham Middle distance
24:55
33 / 71
Roxburyford (Middle)
dnf
MOUNT MASONTON
35:39
16 / 62
Tillman Heights
37:30
22 / 65
Strandrace
17:59
30 / 96
Middle Troutberg Woods
19:55
14 / 90
Micr-o!
6:11
27 / 114
Testrace
12:38
22 / 103
Erma challenge
32:36
29 / 76
Boston Sprint
12:24
37 / 98
Double Ford
31:04
49 / 93
Ashlandford Range
61:35
10 / 52
Western Pembrokeham
19:42
28 / 82
Upper Rethobothfield
22:43
38 / 92
Les Iles
48:10
26 / 70
Middle woodland
37:20
17 / 76
Sheffield Crucible
6:13
44 / 113
Rordham
dnf
les monts beave
45:25
34 / 61
Course de nuit
20:26
9 / 66
Moyenne Distance
dnf
pilat Moyenne distence
35:00
26 / 64
Open Srint
12:22
30 / 105
Southern Edina MIDDLE
41:33
28 / 60
Southern Edina NIGHT
dnf
chester
15:38
48 / 96
Multipostes
23:05
7 / 65
MIT Night Park Race
dnf
Tjolahopp short
18:36
21 / 75
Old Watertown sprintcup day2
10:17
18 / 98
Old Watertown sprintcup day1
12:03
36 / 82
les Lac du sud
dnf
Mt. Trout Night
21:03
13 / 62
Vattula Short 3
32:28
25 / 74
Eastern Winthrop sprint
13:38
17 / 81
Walkerland- Sprint
7:57
23 / 98
West Selma- Night
dnf
Tremontboro Middle Distance
32:54
5 / 62
Niihama Short
dnf
Hudsonburg cup 3
18:30
41 / 89
Hudsonburg cup 2
14:03
8 / 80
Hudsonburg cup 1
17:02
39 / 97
West Hooksettown
41:11
18 / 61
Middle Distance
31:39
27 / 76
Trout-Sprint
16:24
32 / 94
Central Sherman
dnf
Long distance!
dnf
Edina
31:34
22 / 72
Kenmorebergwood night race
31:02
10 / 56
North Braintree
51:50
15 / 52
Nord Foxtown
dnf
Hooksettland Farm
21:15
39 / 84
Great Rugglesfield Reservior
20:51
23 / 82
Bristolwood
33:06
3 / 70
Lechmerewickham
29:32
41 / 82
Downytown routchoice
44:38
29 / 59
Vattula Short
26:39
11 / 90
West ELiotberg (night)
dnf
FAST
37:17
8 / 68
Hudsonland
46:15
22 / 63
Vahajarvi Short
13:27
28 / 98
Bristolbergham
dnf
Old Norwoodwick (Classic)
56:33
9 / 59
Tappan Middle-Distance
2
49:27
29 / 67
Matforest
19:45
7 / 91
Tower Hill 2
dnf
Tower Hill
dnf
Three hills
27:31
13 / 83
Mattapan
38:12
27 / 67
Vahajarvi sprint
13:39
22 / 103
Eastern Stony
dnf
Old Hudston
18:35
12 / 78
Newbouyton
28:32
22 / 69
Eliotland-Night sprint
12:11
19 / 71
My World
10:23
3 / 94
Walthamboro extreme sprint
dnf
Newbury
18:44
8 / 69
Watertower sprint
dnf
Bristol-Night Race
dnf
2
dnf
Plymouth
48:42
2 / 46
West Wonder
28:06
11 / 77
Wrenthamboro Route-Choice
dnf
Bandonborough-Sprint
dnf
Long distance
dnf
Furlowtown
47:42
13 / 63
Brigham Sprint
23:34
25 / 79
corridor training
dnf
Luther-Brook Route-Choice
14:41
10 / 79
Hollison-Sprint
24:55
8 / 76
Tremontfield
51:12
5 / 64
Western
38:11
3 / 55
MoMoMoMonstersprint
13:24
22 / 79
Julkujarvi Sprint
dnf
Waterworld 2
43:49
10 / 59
Cambridgewick middle distance
23:53
14 / 71
Longwood
68:05
9 / 61
Sprint Cup 2 - Stage 5
24:50
5 / 61
Sprint Cup 2 - Stage 4
25:28
19 / 58
Sprint Cup 2 - Stage 3
24:47
7 / 62
Slow orienteering training
dnf
Fultonford Steeps
41:34
8 / 67
Sprint Cup 2 - Stage 2
18:19
1 / 76
Sprint Cup 2- stage 1
21:04
8 / 88
WOC Sprint 2001 H21
15:42
7 / 111
Dogtrack sprint 2
11:11
23 / 95
Sayleston Sprint
dnf
Chesterwick Sprint
30:51
9 / 77
Atlanta Park
10:00
50 / 97
Atlanta Night
24:01
12 / 60
Atlanta Hill
12:46
7 / 91
10-träning 1
21:13
5 / 74
Copleyland Middle distance
52:57
18 / 70
Troutberg Sprint
16:55
28 / 92
Brisolville Bald
dnf
2
36:20
9 / 66
WOC 2001 Sprint D21
14:25
5 / 88
2. Night-O Champs
dnf
Dogtrack sprint
11:26
15 / 74
Madraswood Hill-Sprint
dnf
Summit Night-Sprint
38:57
17 / 33
Central Fell
63:43
14 / 22
Atkinsonham-Sprint
dnf
Old Kenmore
37:19
4 / 33
Franklinville
50:20
24 / 43
Lower Everett Park
14:30
14 / 59
1.Night-O Champs
29:28
9 / 30
I dunno, just run
17:52
21 / 66
Gio Sprint - Stage 3
18:15
15 / 72
Gio Sprint- Stage 2
7:28
18 / 75
Gio Sprint - Stage 1
8:59
11 / 91
Tremont (2nd try...)
25:16
6 / 88
Virtual 5-days S5 Elite Class
54:24
10 / 19
Virtual 5-days S4 Elite Class
44:43
5 / 25
Virtual 5-days S3 Elite Class
99:39
3 / 15
Virtual 5-days S2 Elite Class
52:32
9 / 24
Virtual 5-days S1 Elite Class
96:39
12 / 18
The Horror Sprint
dnf
Steinbruch III
21:19
29 / 65
Park-O champs Long
25:15
6 / 45
Park-O champs Short
9:24
6 / 57
Parrk-O
17:27
2 / 68
2
17:42
6 / 94
Middle-distance
53:52
7 / 32
Middle 2
28:48
3 / 32
Middle 1
26:16
6 / 40
Troutfield-Sprint
29:52
19 / 52
Upper Bristolwick
23:37
11 / 46
Warren
dnf
mount Suffolk Bluff
dnf
Marées Bland
44:16
9 / 36
Central Grafton
45:29
10 / 78
New Gunstock Race
dnf
Somerburg Valley
13:07
20 / 51
Newtonton Woods
dnf
West Selma Lake Sprint
15:06
1 / 51
North Lutherwoodberg Village
dnf
Long
62:34
4 / 31
Oakford Reservoir
dnf
1000m Terrain
7:03
19 / 55
gunstock
15:54
4 / 61
Park Race 2
33:55
4 / 47
park sprint
18:21
10 / 50
Northern Plymouth
36:00
5 / 34
The Horror Race
dnf
North Quincyland
34:15
7 / 36
Revere Pond Short Race
26:40
8 / 35
4.Mat-CFSprint
17:10
18 / 49
1.Mat Middle Race
57:44
2 / 24
Newbie course 2
8:52
5 / 50
Quincyville
45:53
8 / 30
Middle Allstonville
41:11
6 / 32
Steinbruch Sprint (New course)
20:03
9 / 54
3.Mat-Sprint
22:26
4 / 51
Western Quincybotough
dnf
Sprint-race
20:02
13 / 44
Lower Plymouth Village
37:26
2 / 32
Little Roxburytown
34:20
8 / 46
Warren National Park
90:32
5 / 16
Walkerhamborough Bald
17:35
1 / 32
Tillmanville Brook
19:12
21 / 41
Waterworld 1
51:27
15 / 42
2.CF-sprint
dnf
2
13:34
9 / 56
Intro 2
5:34
11 / 43
Griggs Range
dnf
Eastern Boylstonborough
dnf
Mason
100:48
3 / 10
Luther
13:02
11 / 44
Chester Steeps
56:07
3 / 16
Pawrucketwood Steeps
dnf
Super Sprint Race
dnf
2
dnf
3
dnf
Mt Winchesterberg State Forest
56:11
5 / 21
West Troutwick Flats
65:45
5 / 20
Edwayville
dnf
Mount Suffolk Farm
25:28
10 / 39
dnf
2
dnf
3
26:42
10 / 61
newburytowne
75:45
12 / 33
1.CF-Sprint
8:02
3 / 65
Short Distance
15:14
3 / 52
The newbie race
9:56
39 / 73
2
8:19
16 / 101
3
dnf
Revereland Forest
25:54
18 / 59
2
15:20
13 / 111
Tillman
dnf
Intro
dnf
2
3:39
66 / 232
3
3:41
78 / 232
4
3:32
35 / 232
Sprint race
46:10
5 / 45
tobis race test
43:49
10 / 38
2
dnf
Williams Pond
38:01
20 / 41
All races shown. View
recent
races.